Otrzymałeś przedpłatę, możesz mieć przychód z działalności gospodarczej
Wpłaty na poczet przyszłych dostaw towarów i usług nie powodują powstania przychodu z działalności gospodarczej. Tak wynika z ustawy o CIT. Wynika z niej też jednak, że przychód powstaje w razie uregulowania należności. I na tej podstawie organy podatkowe żądają podatku od niektórych przedpłat
Przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają opodatkowaniu, gdy są należne. Taka zasada obowiązuje od momentu wejścia w życie ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT). Początkowo pojęcie „przychodu należnego” nie było zdefiniowane.
Pojawienie się a następnie rozbudowywanie jego definicji spowodowało – wbrew intencjom prawodawcy – powstanie nieistniejących wcześniej sporów i wątpliwości. Dotyczą one zwłaszcza przesłanki „uregulowania należności”, jako zdarzenia skutkującego uzyskaniem przychodu należnego.
Pozostaje ona bowiem w „konflikcie” z pozostałymi elementami definicji. Poniżej skupimy się na przepisach ustawy o CIT, ale w ustawie o PIT (w art. 14) znajdują się identyczne postanowienia.
Kiedy powstaje przychód
Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT za datę powstania przychodu należnego uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Nie dotyczy to usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych (ust. 3c) a także dostaw energii elektrycznej, cieplnej i gazu przewodowego (ust. 3d), dla których moment powstania przychodu należnego określono w szczególny sposób.
Czy uregulowanie to to samo co zapłata
Przede wszystkim wątpliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta