Nie każda zawodowa pauza jest stracona dla uprawnień pracowniczych
Choć niekiedy podwładny ma przerwy w zatrudnieniu, niektóre zalicza się mu do stażu. Takie okresy mogą ważyć przy przyznawaniu konkretnych świadczeń
Z racji zatrudnienia, czyli wykonywania zadań na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 k.p.), pracownik może korzystać z wielu praw i świadczeń. Urlop wypoczynkowy czy staż niezbędny do uzyskania urlopu wychowawczego to przywileje powszechne wynikające z kodeksu pracy.
Przepisy zakładowe mogą jednak dowolnie ustalać wewnętrzne świadczenia, np. nagrody jubileuszowe czy dodatki za wysługę lat. Najczęściej przysługują one wtedy, gdy pracownik udokumentuje odpowiedni staż zatrudnienia, i to w konkretnym zakładzie.
Dlatego należy je wskazać precyzyjnie. Podobnie te okresy, za które takie bonusy się nie należą, oczywiście uwzględniając regulacje powszechne. Dzięki temu obie strony unikną zbędnych komplikacji i zdenerwowania przy ich przyznawaniu.
Bezrobocie i zasiłek
W ostatnich latach w zawodowym życiu niemal każdej osoby są takie chwile, kiedy nie świadczy pracy. Najbardziej drastyczny dotyczy zupełnego bezrobocia. Czy może on być uwzględniany do stażu pracy potrzebnego do uzyskania jubileuszówki?
Czas przebywania na zasiłku dla bezrobotnych zalicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta