Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef ma trzy lata na swoje żądanie

23 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Jeżeli pracownik wyrządził pracodawcy szkodę poprzez kradzież jego mienia, ponosi odpowiedzialność materialną. Pracodawca ma jednak ograniczony czas na to, aby dochodzić przysługujących mu roszczeń

Termin przedawnienia roszczenia pracodawcy w przypadku, gdy pracownik ukradł mienie pracodawcy, określa się w myśl przepisów kodeksu cywilnego (art. 291 § 3 k.p.) . W takim bowiem przypadku przyjmuje się winę umyślną pracownika.

Roszczenia te będą ulegać przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany pracodawca dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Jeżeli zaś szkoda pracodawcy wynikła ze zbrodni lub występku pracownika, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia (art. 4421 § 1 i 2 k.c.).

W razie zatem ustalenia, że kradzież mienia pracodawcy stanowiła przestępstwo, pracodawca ma znacznie dłuższy okres czasu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8734

Spis treści
Zamów abonament