Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chętnie pożyczamy, nie zawsze dajemy radę spłacić

02 grudnia 2010 | Moje pieniądze | Piotr Ceregra
autor zdjęcia: Andrzej Jacyszyn
źródło: Rzeczpospolita

Z danych NBP wynika, że indywidualni klienci są winni bankom prawie 400 mld zł. Zadłużenie dalej będzie rosło

Dane statystyczne pokazują, że pożyczamy coraz chętniej. Jednocześnie zwiększa się kwota kredytów ocenianych przez banki jako zagrożone, a więc takie, które przestały być terminowo spłacane.

Dlatego w dziewięciu kolejnych wydaniach „Moich Pieniędzy” będziemy doradzać, jak pożyczać rozsądnie: na ile można się zadłużyć bez nadmiernego obciążania domowego budżetu, jak wybrać kredyt najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb, jak się zachować, jeżeli obsługa zadłużenia stanie się zbyt kosztowna.

Kredytu nie trzeba się bać, ale należy korzystać z niego z głową. Przede wszystkim trzeba ostrożnie oceniać swoje możliwości i pożyczać tylko tyle, ile potem damy radę spłacać. To zaś oznacza, że nadwyżka miesięcznych dochodów nad kosztami utrzymania (najlepiej z zapasem na niespodziewane wydatki) musi wystarczyć na raty kredytu.

Poza tym przy wyborze pożyczki należy dokładnie przyjrzeć się jej kosztom. Jedne rodzaje kredytów są tańsze od innych. Na przykład za kredyt z solidnym zabezpieczeniem płaci się znacznie mniej niż za pożyczkę gotówkową. Dodatkowo w ramach jednej kategorii zróżnicowane są oferty poszczególnych instytucji. To sprawia, że starannie dobierając produkt, możemy pożyczyć taniej, a więc przy takiej samej kwocie kredytu płacić niższą miesięczną ratę lub przy stałym miesięcznym obciążeniu pożyczyć wyższą sumę.

Banki chętnie kuszą szybkimi pożyczkami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8792

Spis treści

Święta i sylwester z klasą

Zamów abonament