Sprostowania prasowe wymagają zreformowania
Trybunał Konstytucyjny wyznaczył parlamentowi półtora roku na zasadnicze poprawienie zasad publikacji sprostowań. Już dziś część z nich stała się fasadowa
Trybunał stwierdził wczoraj niekonstytucyjność karnych rygorów przewidzianych dla redaktora naczelnego za uchylanie się od sprostowania (odpowiedzi) albo opublikowanie go niezgodnie z wymaganiami prawa prasowego.
Trybunał uznał, że uchylone przepisy nie pozwalają na rozróżnienie sprostowania od odpowiedzi i nie precyzują przesłanek obowiązkowej odmowy publikacji sprostowania. Redaktorzy naczelni nie mają pewności, czy stosując przepisy dotyczące sprostowań, działają w granicach prawa oraz jakie zachowania są dozwolone.
Prasowa replika
Chociaż Trybunał odroczył na 18 miesięcy pozbawienie ich mocy obowiązującej, prokurator Wojciech Sadrakuła nie ma wątpliwości: prokuratorzy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta