Im więcej akcji, tym wyższe ryzyko
Fundusze mają tę przewagę nad samodzielnym inwestowaniem, że nie musimy przeprowadzać skomplikowanych analiz, by wybrać najlepsze akcje czy obligacje do portfela. Pracę tę wykonają za nas specjaliści
Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje funduszy: akcji, mieszane, obligacji oraz pieniężne. Najbardziej ryzykowne są fundusze akcji. Do bezpiecznych zaliczamy obligacyjne oraz pieniężne.
W Polsce najbardziej popularne są fundusze mieszane i akcyjne, na kolejnych miejscach plasują się bezpieczne. W porównaniu z rozwiniętymi rynkami finansowymi jest to ewenement. Na zachodzie fundusze mieszane stanowią nikły odsetek tego typu inwestycji, nie przekraczają kilku procent.
Fundusze akcji większość środków inwestują w akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie oraz na innych parkietach na świecie. Ponad 70 – 80 proc. portfela składa się z akcji, a reszta środków to gotówka lub bezpieczne instrumenty.
Cechą charakterystyczną takich funduszy jest to, że cena ich jednostek może się znacznie wahać szczególnie w krótkim okresie. Należy się zatem liczyć z możliwością straty części kapitału.
Jednak według ekspertów w długim terminie, kilkunastoletnim – tego typu inwestycje przynoszą wyższe zyski niż fundusze bezpieczne. Dlatego najlepiej zainwestować w nie pieniądze i na kilka lat o nich zapomnieć. Nie ma sensu codziennie kontrolować notowań i denerwować się, gdy ceny jednostek spadają. Zasada jest taka, że im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta