Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wygwizdać generała!

02 grudnia 2010 | Publicystyka, Opinie | Bogdan Dziobkowski
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Fotorzepa

Czytając „Gazetę Wyborczą”, można odnieść wrażenie, że ci, którzy w latach 30. głosili antysemickie hasła, są zhańbieni, a ci, którzy w latach 60. wcielali je w życie, to ludzie honoru

Jak co roku 11 listopada przeszedł ulicami Warszawy Marsz Niepodległości. Wydarzenie to nie wywołałoby zapewne większego zainteresowania, gdyby nie zorganizowane przez środowiska lewicowe protesty. Doprowadziły one do szeroko relacjonowanych przez media zamieszek. Lewica zarzucała uczestnikom marszu nawiązywanie do tradycji przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i tym samym propagowanie antysemityzmu.

Niespełna dwa tygodnie później generał Wojciech Jaruzelski wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Został zaproszony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w charakterze doradcy. Już wcześniej obecny prezydent wykonał wiele przyjaznych gestów w stosunku do generała: wiosną podwiózł go do Moskwy prezydenckim samolotem, a w sierpniu zaprosił do Zamku Królewskiego na uroczystość przejęcia insygniów najważniejszych polskich orderów.

Robił to, choć niewątpliwie doskonale zdawał sobie sprawę z roli, jaką Jaruzelski odegrał w naszej historii, w tym podczas antysemickich czystek w latach 60.

Zestawienie tych dwóch, wydawałoby się zupełnie różnych, wydarzeń, może być pomocne w szukaniu odpowiedzi na pytanie, jaki jest stosunek współczesnych polskich elit do antysemityzmu. Porównanie politycznych i medialnych komentarzy, które towarzyszyły Marszowi Niepodległości, z komentarzami na temat udziału Jaruzelskiego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8792

Spis treści

Święta i sylwester z klasą

Zamów abonament