Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas pracy lekarzy liczymy tradycyjnie

02 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Godziny robocze medyków i zatrudnionych na część etatu ustalamy tak samo jak innych pracowników. Stosujemy tu odpowiednio kodeks pracy

Mam policzyć wymiary czasu pracy dla lekarzy i niepełnoetatowców. Wszyscy piszą, że godziny robocze dla tej grupy zawodowej liczymy na podstawie art. 130 kodeksu pracy. On jednak w schemacie wyliczeń uwzględnia tylko normę ośmio- godzinną.

Tymczasem dla lekarzy, w zależności od specjalizacji, wynosi ona mniej, odpowiednio 7 godzin 35 minut albo 6 lub 5 godzin. Podobnie jest z zatrudnionymi np. na pół etatu. Jak policzyć wymiar czasu pracy dla nich, skoro ich norma nie wynosi 8 godzin na dobę, lecz np. 4? – pyta czytelnik.

Inne normy, ale…

Rzeczywiście dobowe i tygodniowe normy czasu pracy lekarzy różnią się od kodeksowych, którym podlegają inni pracownicy. Zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy poza służbą zdrowia (z wyjątkiem pracowników technicznych) pracują 8 godzin dziennie i średnio 40 tygodniowo.

Tymczasem dobowe i tygodniowe normy czasu pracy dla pracowników publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ) wynoszą:

- dla lekarzy i pozostałych pracowników, z zastrzeżeniem poniższych wyjątków, 7 godzin 35 minut na dobę oraz przeciętnie 37 godzin 55...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8792

Spis treści

Święta i sylwester z klasą

Zamów abonament