Jak przedsiębiorca ma chronić barwy swej działalności
Firmy mogą starać się o zastrzeżenie na swoją rzecz kolorów. Chodzi zarówno o elementy znaków towarowych, jak i barwy jako takie
Sposobów ochrony firmowych barw mamy kilka, ale najpewniejszym a zarazem najbardziej popularnym jest zarejestrowanie znaku towarowego przez nasz Urząd Patentowy albo działający w Hiszpanii Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Tu skoncentrujemy się na regulacjach polskich, do europejskich sięgając posiłkowo.
Bez zgłoszenia się nie obejdzie
Jak zabrać się do rejestrowania znaku? Konieczne będzie złożenie wniosku w którejś z wymienionych przed chwilą instytucji. W Urzędzie Patentowym można ubiegać się o ochronę obejmującą terytorium Polski, w Urzędzie Harmonizacji – całej Unii Europejskiej.
Czy zgłoszeniem można zagwarantować sobie od razu ochronę całej palety barw? Przepisy są tu na szczęście klarowne. Wynika z nich, że jedno zgłoszenie może dotyczyć tylko jednego znaku i że w przypadku znaków barwnych za jeden znak uważa się oznaczenie obejmujące jedno zestawienie kolorów (art. 138 prawa własności przemysłowej, dalej pwp).
Tak więc bezcelowe jest żądanie we wniosku ochrony znaku we wszystkich wariantach kolorystycznych. Urząd musiałby wezwać wówczas zgłaszającego do rozdzielenia zgłoszenia.
Cała gama w jednym
Można oczywiście dokonać wielu zgłoszeń obejmujących różne kolory, ale koszty okazałyby się znaczne, a co ważniejsze – niekoniecznie sensowne. Zauważmy, że rejestracja daje wyłączność biznesowego używania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta