Jak rozliczyć się ze wspólnikiem występującym ze spółki cywilnej
Skutki majątkowe są inne w razie rezygnacji jednej osoby, a inne w razie rozwiązania spółki. Wycofującemu się przysługuje zwrot wartości udziału w jej wspólnym majątku
Po rozwiązaniu spółki cywilnej majątek wspólników dotychczas wspólny, objęty współwłasnością łączną, niepodzielną, staje się ich majątkiem w częściach ułamkowych. Z majątku tego trzeba przede wszystkim spłacić długi spółki.
Wczoraj pisaliśmy o wystąpieniu wspólnika ze spółki i jej rozwiązaniu („Jak zakończyć współpracę, która przestała się układać”, D11). Dziś o związanych z tym rozliczeniach. Zacznijmy od rozliczeń ze wspólnikiem występującym ze spółki cywilnej.
Tu omówimy zasady rozliczania wspólnika występującego ze spółki wskazane w art. 871 kodeksu cywilnego. Odnoszą się one do wszystkich wypadków wystąpienia wspólnika ze spółki, a także do rozliczeń ze spadkobiercami zmarłego wspólnika.
Obowiązują, jeśli sami wspólnicy w uchwale lub umowie nie unormowali ich inaczej (por. wyrok SN z 22 lipca 2004 r., IV CK 537/03). Mogą oni już w umowie spółki albo w uchwale podjętej później ustalić inne zasady rozliczeń, np. że ustępujący otrzyma na własność odpowiednią część majątku spółki – nieruchomość, środek trwały w postaci samochodu, towary handlowe.
Zwrot w naturze i wartość wkładu
Wspólnik może wnieść do spółki własność rzeczy, w tym nieruchomości, które stają się wówczas niepodzielną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta