Cierń i róża
„Dlaczego Mickiewicz pisał „Litwo! Ojczyzno moja”? Dlaczego polska pisarka Eliza Orzeszkowa całe życie spędziła w białoruskim Grodnie?
Dlaczego część dzieł Iwana Franki trzeba tłumaczyć z polskiego? Dlaczego świadomość ludu białoruskiego utrwalili działacze Polacy? Dlaczego chłopoman Rylski ożenił się z Ukrainką i miał syna, wielkiego poetę Ukrainy? Dlaczego Igor Strawiński pieczętował się herbem Sulima? Dlaczego powstańcy z 1863 roku działali na Litwie? Dlaczego polski dziadek Dymitra Szostakowicza znalazł się na Syberii? Jakim cudem polscy poeci utworzyli „szkołę ukraińską”? Dlaczego w Tymoszówce rozmawiano z sąsiadami Rosjanami po francusku? Jakim cudem Cziczerin jest ciotecznym bratem Czapskich itd., itd.” – były to retoryczne pytania dla stawiającego je Jarosława Iwaszkiewicza, pisarza, którego związki z Ukrainą są nie do przecenienia.
Urodził się w 1894 roku w ukraińskim Kalniku, małej mieścinie, dziś wsi, o której dziesięć lat przed urodzeniem autora „Księżyc wschodzi” pisano: „Jest tu dziś fabryka cukrowa, mieszkańców liczy się obojej płci: prawosławnych tysiąc dwieście dwadzieścia, z których szlachty czynszowej więcej niż dwieście, i dziewięćdziesięciu pięciu katolików”....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta