Która posada podwładnego ważniejsza
Nie wiadomo, jakie przepisy o podróżach stosować przy łączonych stanowiskach. Czy kierowca mechanik jest bardziej szoferem i wtedy przeważa ustawa o czasie pracy kierowców, czy mechanikiem i wówczas bardziej liczy się kodeks?
Od niedawna w prawie pracy istnieją dwie definicje delegacji służbowej, które powodują odmienność sytuacji między różnymi profesjami. Niestety, są przypadki, gdy nie wiadomo, które reguły zastosować.
Dwie definicje
Pierwsza z nich wynika z art. 775 § 1 k.p. i stosuje się ją do ogółu pracowników. Zgodnie z nią podróżą służbową jest każdy przypadek polecenia pracownikowi wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy podwładnego.
Trudność w stosowaniu tej regulacji wobec kierowców wynikała stąd, że ich miejsce pracy powinno obejmować obszar w znaczeniu geograficznym, na którym muszą wykonywać stale przewozy drogowe.
Tym samym od sposobu określenia w angażu miejsca świadczenia pracy kierowcy zależało, czy wykonywał on ją w podróży służbowej, czy przemieszczał się jedynie w obrębie obszaru będącego jego miejscem wykonywania zadań.
Praktykę tę zakwestionował jednak Sąd Najwyższy w uchwale z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08). Stwierdził, że kierowca wykonujący przewozy zagraniczne w ogóle nie jest w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta