Kryterium kontynuacji działalności narusza zasadę równości firm
Każdy przedsiębiorca może złożyć pisemny wniosek o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Jeśli złożyło go kilka osób, procedura dokonania wyboru jednej z nich powinna być transparentna, to jest jasna, klarowna oraz oparta na jednakowych zasadach.
W sprawie chodziło o zezwolenie na sprzedaż alkoholu. W lipcu 2015 r. burmistrz po rozpatrzeniu w łącznym postępowaniu wniosków dwóch przedsiębiorców udzielił zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na okres trzech lat prowadzącej sklep spożywczo-przemysłowy. Jednocześnie odmówił go spółce akcyjnej na sprzedaż w sklepie na stacji paliw.
Burmistrz przyznał, że wnioskodawcy spełnili wymogi formalne wniosków i uzyskali pozytywną opinię co do lokalizacji proponowanych punktów sprzedaży wydaną przez gminną komisję rozwiązywania problemów alkoholowych. Jednak przy wyborze przedsiębiorcy, któremu należy udzielić zezwolenia, burmistrz wziął pod uwagę trzy dodatkowe kryteria wyboru. Chodziło o tzw. kryterium „kontynuacji", odległości między obiektami chronionymi przepisami prawa miejscowego a punktami sprzedaży oraz odległości między poszczególnymi punktami sprzedaży.
Organ wyjaśnił, że kryterium „kontynuacji" nie spełniała spółka. Oceniając drugie uznał, że nie ma ono najistotniejszego znaczenia. W pobliżu proponowanych przez każdą ze stron lokalizacji nie występują bowiem obiekty chronione. Natomiast w zakresie trzeciego, odległość pomiędzy poszczególnymi punktami sprzedaży w przypadku sklepu wynosiła ok. 300 metrów. A w przypadku stacji benzynowej od ok. 100 metrów do ok. 170 metrów od innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta