Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba wystawić fakturę za opłacone etapy

04 maja 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorstwo budowlane realizuje kontrakt dla innej firmy.

Zgodnie z umową prace mają być podzielone na trzy etapy, za każdy z nich jest przewidziane wynagrodzenie w wysokości odpowiednio:

I etap – 20 proc. wartości kontraktu brutto, II etap – 20 proc., III etap i odbiór końcowy – pozostałe 60 proc. Czy wykonanie etapów I i II oznacza, że usługa budowlana została w tej części wykonana i zaczyna biec 30-dniowy termin na wystawienie faktury?

W odniesieniu do usług przyjmowanych częściowo usługę uznaje się również za wykonaną w przypadku wykonania jej części, dla której określono zapłatę (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT).

W odniesieniu do usług (m.in. budowlanych) wykonanych częściowo dla uznania, że usługa jest wykonana w części, ma zatem znaczenie, czy dla tej części strony ustaliły zapłatę. W przedstawionym stanie faktycznym zapłata za każdy etap prac budowlanych (I...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament