Badana spółka wciąż ma prawo do uproszczeń
Firma, która już wie, że będzie musiała poddać badaniu przez biegłego swoje sprawozdanie za 2016 r., nie musi automatycznie przekształcać umów leasingu z operacyjnego na finansowy.
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2015 r. jednostka może już określić, czy sprawozdanie finansowe za 2016 r. musi poddać obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Będzie tak, jeżeli ze sprawozdania finansowego za 2015 r. wynika, że jednostka przekracza co najmniej dwa z warunków wskazanych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), czyli:
- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro (co w przeliczeniu według kursu z 31 grudnia 2015 r. wynosi 10 650 750 zł);
- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro (co w przeliczeniu według kursu z 31 grudnia 2015 r. wynosi 21 307 500 zł),
- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób.
Tak było...
Przed zmianami przepisów ustawy o rachunkowości taka sytuacja oznaczała, że jednostka nie mogła już dalej korzystać z uproszczeń w zakresie klasyfikacji leasingu oraz instrumentów finansowych. Nie mogła też rezygnować z ustalania aktywów i/lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Obowiązek badania skutkował więc jednocześnie koniecznością zastosowania przepisów rozporządzenia ministra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta