Przenikanie przez kamienie
Wielka naukowa premiera: piramida prześwietlona rozpędzonymi cząstkami kosmicznymi.
Wielkie piramidy egipskie wciąż pozostają budowlaną i architektoniczną zagadką kraju faraonów. Dlatego historycy i archeolodzy z wielkim zainteresowaniem przyjęli wiadomość, którą podał Mamdouh el-Damalti, szef egipskiego Ministerstwa Starożytności: w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia inżynierowie i fizycy pomogą archeologom ustalić, w jaki sposób piramidy były budowane oraz czy kryją we wnętrzach rampy służące do transportowania kamieni na coraz wyższy poziom (co sugeruje wielu archeologów).
Inżynierowie i fizycy sprawdzą także, czy są w nie wkomponowane nieznane komnaty zawierające sarkofagi.
Jeszcze raz
Program nosi nazwę Scan Pyramids. Biorą w nim udział naukowcy z uniwersytetów w Kairze, Laval w Kanadzie i Nagoja w Japonii, a także specjaliści francuscy z HIP Institut (Heritage, Innovation, Preservation). W ramach programu zbadane zostaną trzy wielkie piramidy w Gizie pod Kairem – Chefrena, Cheopsa i Mykerinosa, oraz mniejsza piramida w Dahszur na południe od stolicy Egiptu, wzniesione dla faraona Snofru, ojca Cheopsa. Wszystkie te obiekty powstały około...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta