Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienie pełnomocnika, gdy brak odpowiedniego oświadczenia

04 maja 2016 | Dobra Firma | Grzegorz Ginalski
Grzegorz 
Ginalski, radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Roczniak Tokarczyk i partnerzy z Rzeszowa
źródło: materiały prasowe
Grzegorz 
Ginalski, radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Roczniak Tokarczyk i partnerzy z Rzeszowa

Potrącenie w odpowiedzi na pozew jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o potrąceniu, jeśli nie zostało ono złożone wcześniej.

Sąd Najwyższy w wyroku z 13 stycznia 2016 r. po raz kolejny odniósł się do problematyki związanej z dokonaniem potrącenia w piśmie procesowym. Kwestia ta była poruszana już w wielu orzeczeniach SN, który jednak do tej pory skupiał się głównie na ustaleniu, czy pełnomocnik strony może w jej imieniu podnieść zarzut potrącenia w piśmie procesowy, jeśli wcześniej nie doszło do złożenia materialnego oświadczenia o potrąceniu.

Celem działania

W opisywanym orzeczeniu Sąd Najwyższy wskazał, że pełnomocnictwo procesowe nie uprawnia pełnomocnika do złożenia oświadczenia o potrąceniu, chyba że jego zakres został rozszerzony, w tym w sposób dorozumiany – co w jego ocenie ma wynikać z ugruntowanego orzecznictwa. Pogląd ten należy uznać za co najmniej kontrowersyjny, albowiem – wbrew twierdzeniom sądu zawartym w wyroku – aktualna linia orzecznicza skłania się do zaaprobowania możliwości podniesienia przez pełnomocnika zarzutu potrącenia, który wywoła podwójny skutek materialny i procesowy. Jak wskazuje się w orzecznictwie, potrącenie w odpowiedzi na pozew jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o potrąceniu, jeśli takie oświadczenie nie zostało złożone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament