Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachować niezależność w dobie zmian

04 maja 2016 | Prawo | Aleksandra Tarka
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Marek Zirk-Sadowski | Utrzymanie dzisiejszej mocnej pozycji ustrojowej sądów administracyjnych jest sprawą najważniejszą – mówi prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rz: Niedawno Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie, w której wnioskodawcą był Naczelny Sąd Administracyjny. Czy sądy administracyjne będą respektować orzeczenia Trybunału?

Marek Zirk-Sadowski: Generalnie pragnę podkreślić, że zgodnie z Konstytucją RP NSA respektuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa, o której pani wspomniała, trafiła do Trybunału dawno temu, jeszcze przed kryzysem konstytucyjnym. Niezależny skład powie, jaki ma stosunek do tego orzeczenia. Nie mogę o tym szerzej mówić, żeby nikt mnie nie posądził o wpływanie na sądy. Niemniej uważam, że trzeba czekać na to pierwsze orzeczenie.

Co będzie, gdy część sędziów będzie respektować wyroki Trybunału, a część nie?

Narzędzia, które ma prezes NSA w tym zakresie, są dość typowe. Jeżeli jest rozbieżność orzecznictwa czy kłopoty z zastosowaniem prawa, może zaproponować orzeczenie w składzie rozszerzonym. Niemniej sytuacja byłaby bardzo trudna.

Czy jako prezes NSA widzi pan jakieś zagrożenie dla orzecznictwa, w ogóle dla sądownictwa administracyjnego, w tym, że Trybunał działa obecnie w takich realiach, a nie innych?

Istnieje zagrożenie w tym sensie, że całe zachwianie pozycji Trybunału powoduje niespójność w systemie wymiaru sprawiedliwości. Na razie jednak konstytucji nikt nie zmienił, a czynnikiem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament