Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekspansja firm przez innowacje i rozwój zaplecza badawczego

04 maja 2016 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać pozyskane środki na doskonalenie wyrobów lub usług 
bądź utworzenie własnego działu badawczego. Takie projekty wolno będzie realizować samodzielnie lub we współpracy 
np. z jednostkami naukowymi. Wszystkie przedsięwzięcia muszą się mieścić w zakresie inteligentnych specjalizacji regionu.

Od 4 maja przedsiębiorcy oraz jednostki naukowe mogą składać wnioski na konkurs dotyczący działania 1.1.1 „Ekspansja przez innowacje", które jest częścią pomorskiego programu regionalnego. Jego celem jest pobudzenie innowacyjności firm i zwiększenie nakładów na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch ścieżek wsparcia, jakie oferuje to działanie.

Mogą postawić na prowadzenie takich badań, w szczególności wykorzystując do tego własne zaplecze lub nawiązując współpracę z innymi firmami, instytutami naukowymi i jednostkami badawczymi, lub wybrać dotację na utworzenie zaplecza badawczego, które dopiero będzie wykorzystywane do rozwoju produktów, technologii lub procesów. To sprawia, że o unijne granty mogą tutaj walczyć zarówno te firmy, które już mają doświadczenie w prowadzeniu prac rozwojowych, korzystają z własnych laboratoriów, jak i te, które taką działalność chciałyby dopiero rozwijać, a w szczególności zainwestować we własne zaplecze badawczo-rozwojowe.

Od badań do testowania

Jak wynika z założeń działania 1.1.1, możliwe będzie uzyskanie wsparcia na cały proces projektowy. Od fazy badawczej, przez linie pilotażowe i działania w zakresie walidacji produktów, do fazy pierwszej produkcji włącznie. Ta ostatnia oznacza pierwsze wdrożenie przemysłowe odnoszące się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament