Akcje pracownicze to potencjalny problem
Trudno jednoznacznie ustalić, do których akcji pracownik zachowuje prawo w przypadku przeprowadzenia transformacji spółki – uważa radca prawny.
Szeroko dyskutowane w ostatnim czasie rządowe plany związane z przebudową polskiej gospodarki, w szczególności związane z budową narodowych czempionów na bazie spółek z udziałem Skarbu Państwa czy też konsolidacją spółek z sektora górniczego, powodują, że w niedługim czasie aktualne w praktyce mogą się okazać problemy interpretacyjne wynikające z niejednoznacznego brzmienia art. 38b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (dalej: ustawa). Przepis ten reguluje bowiem skutki szeroko rozumianych transformacji spółek powstałych w drodze komercjalizacji w zakresie uprawnień pracowników do nieodpłatnego nabycia akcji. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka najważniejszych problemów, jakie mogą się pojawić.
Zabezpieczenie uprawnień
Analiza art. 38b ustawy prowadzi do oczywistego wniosku, że jego celem jest zabezpieczenie uprawnień pracowników do nieodpłatnego nabycia akcji w spółkach powstałych w wyniku komercjalizacji, także w przypadku połączenia, podziału, przekształcenia lub wniesienia przez Skarb Państwa akcji tych spółek do innej spółki. Na gruncie wskazanego przepisu problematyczne jest jednak ustalenie, w jaki sposób prawo to w praktyce powinno zostać zrealizowane. Wątpliwości interpretacyjne wynikają przede wszystkim z jego lakonicznej redakcji oraz z faktu, że w sposób zbiorczy traktuje on procesy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta