Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden egzemplarz kodeksu w papierowej postaci

04 maja 2016 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe

Zbiór praw i rozporządzeń nie będzie istniał w papierowej postaci – postuluje szwedzki rząd. Ma być publikowany tylko elektronicznie i podlegać ochronie przed atakami i naturalnymi katastrofami.

Zamieszczanie nowych zapisów legislacji na specjalnym portalu w internecie ma zwiększyć dostępność do nich i wzmocnić bezpieczeństwo prawne. Dziś kodeks publikowany jest w papierowej edycji i znajduje się w bibliotekach oraz urzędach.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że zamysł obwieszczania paragrafów w sieci podyktowany jest dostosowaniem się do postępu technicznego. Rezygnacja z papierowych edycji ma przynieść pożądane efekty: zmniejszyć koszty związane z drukowaniem i dystrybucją kodeksu. Przekłada się także na dbałość o środowisko.

Zgodnie z konstytucją (niebędącej jednolitym aktem prawnym), w której skład wchodzi „Akt o formie rządu" z 1974 r., prawa i rozporządzenia powinno się publikować jak najszybciej, by wszyscy mogli się zapoznać z oficjalną treścią legislacji.

Rząd zakłada, że większość, która korzysta ze zbioru praw, to najczęściej osoby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament