Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawie jak szpieg. Brakowało tylko, by mnie aresztowano

04 maja 2016 | Rzecz o polityce | Andrzej Stankiewicz
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Paweł Wojtunik, były szef CBA oskarża PiS o doprowadzenie do kryzysu struktur bezpieczeństwa

Rzeczpospolita: Nowe szefostwo CBA z nadania PiS ostro stawia panu poważne zarzuty. W raporcie z działalności CBA za zeszły rok pisze wręcz o „świadomych zaniechaniach" w sprawach dotyczących korupcji osób sprawujaących najważniejsze funkcje.

Paweł Wojtunik, były szef CBA: Te zarzuty są nieprawdziwe i ocierają się o zniesławienie. Jeśli będą powtarzane, to rozważę wystąpienie na drogę prawną. Takie sformułowania – bez żadnych przykładów ani dowodów – stoją w wyraźnej sprzeczności z samym raportem za 2015 r., który pokazuje sukcesy CBA pod moim kierownictwem. Prawie do końca lutego byłem jeszcze funkcjonariuszem w dyspozycji szefa biura. Nikt mnie nie prosił o jakiekolwiek wyjaśnienia ani nie stawiał jakichkolwiek zarzutów, choćby dyscyplinarnych, a przecież tezy audytu brzmią jak zarzuty karne. Moim zdaniem cel tej operacji jest prosty – chodzi o zafałszowanie rzeczywistego obrazu i osiągnięć CBA. Mam wrażenie, że społeczeństwo ma uwierzyć w komunikat: „Źle się działo, a teraz będzie się działo dobrze. Sprawy, które będziemy teraz robić, są wyłącznie naszą zasługą".

Zapytam wprost, bo pewnie i tak niedługo poznamy konkretne zastrzeżenia nowego szefostwa CBA do pana – czy kiedykolwiek spowalniał pan sprawy polityków, zwłaszcza z PO?

Nigdy nie spowalniałem żadnych postępowań. Ani polityków PO, ani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament