Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitalizacja odsetek pozwala na ich rozliczenie w CIT

04 maja 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Doliczenie oprocentowania do kwoty głównej długu oznacza, że wierzyciel się godzi, aby zamiast wypłacenia mu należnej sumy powiększało ono wartość zobowiązania. Jest to więc sposób zapłaty kosztów pożyczki.

ABC sp. z o.o. zaciągnęła w kwietniu 2016 r. pożyczkę na czas nieoznaczony, na potrzeby bieżącej działalności gospodarczej. Zgodnie z umową odsetki mają być kapitalizowane w terminach ustalonych przez strony. 30 kwietnia 2016 r. nastąpi pierwsza kapitalizacja odsetek. Czy kwota skapitalizowanych odsetek, doliczona do kwoty głównej pożyczki, będzie dla spółki kosztem uzyskania przychodu w dniu kapitalizacji czy dopiero z chwilą jej faktycznej zapłaty na rzecz pożyczkodawcy? – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT). Spółka zaciągnęła pożyczkę z przeznaczeniem na potrzeby bieżącej działalności gospodarczej, zatem istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodami spółki.

Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament