Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekompensata cudzej straty bez korzyści w CIT

04 maja 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Mariusz 
Aleksandrowicz
źródło: materiały prasowe
Mariusz 
Aleksandrowicz

Zapłata za zaprzestanie działalności produkcyjnej przez inną firmę nie realizuje celu uzyskania przychodu 
i nie może być kosztem podatkowym.

We wniosku o interpretację spółka zapytała, czy zapłacone przez nią wynagrodzenie należne spółce belgijskiej za zaprzestanie produkcji wyrobów w Belgii i przeniesienie jej do Polski jest dla niej kosztem uzyskania przychodów. A jeżeli tak, to w którym roku powinna je uwzględnić w rachunku podatkowym.

Sama uważała, że wydatki na zaprzestanie działalności produkcyjnej jak najbardziej służą uzyskiwaniu przez nią przychodów, więc związek ten jest bezpośredni. Spółka tłumaczyła, że do czasu produkowania określonych towarów przez firmę belgijską ona sama je kupowała i dalej sprzedawała (czyli była w tym zakresie handlowcem). Po przejęciu sfery produkcyjnej będzie zaopatrywać w te wyroby większą niż do tej pory liczbę podmiotów. Jednocześnie jako producent będzie je sprzedawać z większym zyskiem.

Fiskus odpowiedział, że zapłata na rzecz spółki belgijskiej wynagrodzenia za de facto zaprzestanie działalności produkcyjnej, które jest wynagrodzeniem z tytułu wygaszenia przez nią produkcji w Belgii, nie spełnia podstawowej przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. To znaczy, że nie jest to wydatek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament