Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy biegli sądowi są najgorzej opłacani w Unii

04 maja 2016 | Prawo | Agata Łukaszewicz
Liczba biegłych wydających opinie dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju jest niewielka, ale zapotrzebowanie na ich pracę wzrosło w dwóch ostatnich latach aż o jedną czwartą.
źródło: Rzeczpospolita
Liczba biegłych wydających opinie dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju jest niewielka, ale zapotrzebowanie na ich pracę wzrosło w dwóch ostatnich latach aż o jedną czwartą.

Wymiar sprawiedliwości potrzebuje najlepszych specjalistów. Ci muszą jednak godnie zarabiać.

Należymy w UE do krajów o największej liczbie sędziów i niewielkiej liczbie biegłych przypadających na jednego sędziego i na 100 tys. mieszkańców. To wnioski, jakie płyną z najnowszego raportu przygotowanego przez Fundację Europejskie Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych. Raport powstał w ramach projektu Forensic Watch. Wynika z niego też, że o kilkanaście procent wzrosła liczba postępowań, w których wydano przynajmniej jedną opinię biegłego. Koszty ich opinii stanowią dziś jedną czwartą wydatków na postępowania sądowe. Problem w tym, że nasi biegli zarabiają gorzej niż w wielu państwach w UE.

Mają lepiej

Państwa europejskie w większości postawiły na stawki godzinowe. U nas obowiązują stawki zryczałtowane, a ich stosowanie obniża sprawność wymiaru sprawiedliwości. Powód? Stawki za poszczególne czynności są zaniżane w stosunku do tych na wolnym rynku. Przykład? Ambulatoryjne badanie psychologiczne bez wydawania opinii. Wyceniono je od 33,7 zł do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10436

Wydanie: 10436

Spis treści
Zamów abonament