Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki lekceważenia kursów bhp mogą być kosztowne

10 listopada 2016 | Praca i ZUS | Monika Kolasińska

Mandat od inspekcji czy odszkodowanie za wypadek przy pracy to konsekwencje zaniedbań szefa w gwarantowaniu załodze bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. To podstawowy wymóg pracodawcy.

W kilku ostatnich latach weryfikacja przestrzegania obowiązku zapewnienia zatrudnionym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to jeden z głównych tematów zainteresowania Państwowej Inspekcji Pracy planowo kontrolującej pracodawców. Mimo to raport z działalności PIP za 2015 rok wskazuje, że takie zaniedbania to wciąż aktualna bolączka wielu zakładów.

Obopólne powinności

Zgodnie z art. 237 [3] kodeksu pracy zanim zatrudniający dopuści pracowników do pracy, musi ich przeszkolić z bhp. Ma także prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie. Natomiast pracownicy, w myśl art. 211 pkt 1 k.p., muszą znać przepisy i zasady bhp, brać udział w szkoleniu i instruktażu bhp oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym. Ponieważ to na pracodawcy – jako odpowiedzialnym z mocy art. 207 k.p. za stan bhp w zakładzie i ochronę zdrowia oraz życia pracowników – spoczywa obowiązek przekazania im stosownej wiedzy, dopiero po dopełnieniu tej powinności u pracowników powstanie wymóg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament