Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeszłość kryminalna kandydata pozostanie zagadką

10 listopada 2016 | Praca i ZUS | Weronika Papucewicz

Polskie prawo nie pozwala na zbieranie wszystkich danych osobowych w trakcie rekrutacji. Dotyczy to m.in. możliwości pełnego zweryfikowania informacji o karalności osób ubiegających się o pracę.

Takie ograniczenia istotnie zagrażają m.in. interesom konsumentów korzystających z usług banków i innych instytucji finansowych. Polscy pracownicy nie przechodzą w nich procedury tzw. background check. Co za tym idzie, atrakcyjność polskiego rynku pracy dla inwestorów zagranicznych jest mniejsza niż pozostałych, bardziej liberalnych pod tym względem, państw Unii Europejskiej.

Jakie przepisy

Regulacjami, które określają wzajemne relacje między pracodawcą a pracownikiem (kandydatem do pracy) w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania informacji na jego temat, są: kodeks pracy i ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 922; dalej: ustawa).

Art. 22 [1] k.p. upoważnia pracodawcę do żądania ujawnienia ściśle określonych danych osobowych:

- imienia i nazwiska,

- imion rodziców,

- daty urodzenia,

- miejsca zamieszkania,

- wykształcenia,

- przebiegu dotychczasowego zatrudnienia.

Pracodawca może też domagać się ujawnienia innych danych, w tym: imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci pracownika, koniecznych ze względu na korzystanie ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy,a także numeru PESEL. Jednak przy tych informacjach uprawnienie do ich żądania powstaje dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Pracodawca ma prawo także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament