Mało popularne, choć nieźle zarabiają
Najlepszą ofertę ma Nationale-Nederlanden.
Mateusz Pawlak
Przed czterema laty powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), czyli firmy, które zarządzają otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE), uzyskały możliwość prowadzenia dobrowolnych funduszy emerytalnych (DFE). Można w nich oszczędzać na emeryturę zarówno w formie IKE, jak i IKZE.
Ten stosunkowo młody produkt inwestycyjny ogólnie prezentuje się, przynajmniej na razie, bardzo dobrze. Ale różnice między poszczególnymi dobrowolnymi funduszami są spore.
Imponujące wyniki
PTE utworzyły fundusze o profilu zrównoważonym lub aktywnej alokacji. Oferuje je obecnie osiem towarzystw, przy czym IKE dostępne jest tylko w czterech. Z naszego zestawienia wykluczyliśmy też DFE Generali, który nie prowadzi sprzedaży swoich jednostek.
Oceniając DFE, posłużyliśmy się takimi samymi kryteriami, jakie zastosowaliśmy przy IKE w formie funduszu inwestycyjnego i IKE w formie polisy na życie z UFK. Wzięliśmy pod uwagę wyniki inwestycyjne w okresie roku, dwóch, trzech i czterech lat (tyle istnieją DFE). Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ze względu na krótki okres funkcjonowania tych funduszy ocena ich wyników jest być może trochę przedwczesna.
Najwięcej punktów w rankingu DFE zdobył fundusz Nationale-Nederlanden. Na drugim miejscu znalazł się MetLife, a na trzecim PKO. Kolejność jest więc taka sama jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta