Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejsce startu dla biznesu

10 listopada 2016 | Życie Pomorza | Rafał Mierzejewski
Pas startowy na dawnym lotnisku wojskowym w Stargardzie to miejsce inwestycji firmy Cargotec.
źródło: materiały prasowe
Pas startowy na dawnym lotnisku wojskowym w Stargardzie to miejsce inwestycji firmy Cargotec.

Na terenie dawnego lotniska Kluczewo w Stargardzie funkcjonuje park przemysłowy. Na inwestorów czekają tereny nieużywanego lotniska w Chojnie.

Województwo zachodniopomorskie ma najwięcej w kraju lotnisk o nawierzchni betonowej lub betonowo – asfaltowej. Głównie to dawne obiekty wojskowe. Według naszych informacji nie ma planów reaktywacji żadnego z lotnisk w województwie zachodniopomorskim na potrzeby wojska. Niektóre można przygotować dla potrzeb biznesu.

Miejsce na działalność

Modelowym sposobem wykorzystania obszaru dawnego lotniska na cele gospodarcze na Pomorzu Zachodnim jest przykład Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii zlokalizowanego na terenie byłego lotniska wojsk radzieckich Kluczewo w Stargardzie. Przejęta w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych baza wojskowa składała się z części mieszkaniowej oraz z obszaru, na którym zlokalizowana była infrastruktura lotniska (pas startowy, hangary, budynki obsługi lotniska) o łącznej powierzchni około 1200 hektarów. Całkowita powierzchnia Parku to około 850 hektarów, z których obecnie pozostało około 250 hektarów przeznaczonych pod inwestycje w pierwszym etapie. - Dzięki współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną w roku 2006 statusem strefy objętych zostało 100 hektarów terenu, na których projekt inwestycyjny zlokalizowała japońska firma Bridgestone. Dalsza współpraca zaowocowała ustanowieniem kolejnych terenów specjalnej strefy ekonomicznej składających się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament