Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekazanie prezentów promujących kontrahenta z daniną

10 listopada 2016 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Wydawanie towarów na rzecz uczestników akcji promocyjnych to odrębna czynność od świadczonej na rzecz zleceniodawcy usługi marketingowej i jako odpłatna dostawa towarów podlega opodatkowaniu VAT.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 września 2016 r. (III SA/Wa 2084/15).

Stan faktyczny

W styczniu 2015 r. spółka wystąpiła o interpretację w zakresie opodatkowania VAT wydania towarów w ramach akcji marketingowej.

Spółka należy do międzynarodowej grupy z branży farmaceutycznej. Jej działalność będzie się skoncentrować na świadczeniu usług marketingowych dotyczących produktów leczniczych – tzw. markowych leków odtwórczych. Spółka tłumaczyła, że podpisze ze zleceniodawcami zagranicznymi umowy, których przedmiotem będzie świadczenie usług o charakterze marketingowym. Jej działania będą skupiać się jedynie na promowaniu wyrobów. Nie będzie natomiast uczestniczyła w ich dystrybucji i sprzedaży. W szczególności będzie zajmować się rozprowadzaniem materiałów reklamowych (ulotki, broszury, długopisy, próbki leków itp.) wśród lekarzy i farmaceutów, a także przygotowaniem materiałów promocyjnych do gazet i pism specjalistycznych oraz do internetu.

Jednym z elementów usług będzie przekazywanie towarów na rzecz podmiotów trzecich (osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej). Wartość detaliczna przekazywanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament