Smart city, przyszłość polskich miast
Nowoczesne technologie usprawnią działanie miast, ale przemiana ta będzie kosztowna i czasochłonna.
Tekst powstał przy współpracy banku Pekao SA
Dzisiaj już niemal każdy element życia podlega procesom automatyzacji i cyfryzacji, a systemy nas otaczające stają się poniekąd „inteligentne". Stąd właśnie wzięła się koncepcja smart city. A sposoby wykorzystywania technologii w nowoczesnych miastach mogą być naprawdę zaskakujące.
Dla mieszkańców
Idea smart city ma służyć mieszkańcom miast. Dzięki niej uzyskują oni dostęp do usług publicznych na coraz wyższym poziomie, co w efekcie podnosi ich jakość życia. Realizowane jest to głównie poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii i sprawne zarządzanie.
Smart city to koncepcja stworzona po to, by pomagać i ułatwiać nasze codzienne życie. Miasta z własną „inteligencją" mają zapewnić zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach, ze szczególnym naciskiem na komunikację, bezpieczeństwo i ekologię. Stały monitoring bieżących wydarzeń w miejscowości pozwala samorządom i lokalnym spółkom zwiększyć efektywność.
Transformacja ma dotyczyć różnych aspektów, począwszy od transportu, poprzez gospodarkę komunalną, turystykę, ekologię, energetykę, budownictwo, aż po wypracowanie nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta