Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieprzeszkoleni giną w pracy

10 listopada 2016 | Praca i ZUS | Grażyna Ordak

Roman Giedrojć, główny inspektor pracy o szkoleniach BHP

Jakie są najpoważniejsze uchybienia pracodawców w zakresie organizowania szkoleń bhp?

W latach 2014–2015 inspektorzy pracy przeprowadzili prawie 4,9 tys. kontroli tematycznych związanych ze szkoleniami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Brak lub niewłaściwie przeprowadzone kursy bhp stwierdzono u co trzeciego kontrolowanego pracodawcy. Z doświadczeń PIP wynika, że zdarzały się nawet przypadki, w których w kontrolowanym zakładzie żaden pracownik nie przeszedł szkolenia wstępnego.

W jakich branżach występuje najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym? Jaki wpływ na to mają niewłaściwe szkolenia bhp lub ich brak?

Tylko w 2015 r. w wypadkach przy pracy zginęły 42 osoby, które nie przeszły takiego szkolenia. Z zestawienia rezultatów kontroli z ogólną liczbą wypadków zbadanych przez inspektorów w latach 2014–2015 wynika, że jedną z głównych przyczyn ok. 10 proc. wypadków w przemyśle przetwórczym (20 proc. śmiertelnych), 13 proc. w budownictwie (23 proc. śmiertelnych), 12 proc. w handlu i naprawach pojazdów (9 proc. śmiertelnych) i 16 proc. w sektorze rolnictwo, leśnictwo (23 proc. śmiertelnych) jest właśnie brak lub niewłaściwe przeszkolenie poszkodowanego w zakresie bezpieczeństwa i higieny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament