Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli stosunek pracy istnieje, trzeba opłacać składki

10 listopada 2016 | Praca i ZUS | Anna Golenia

Od przychodu uzyskiwanego przez pracownika z tytułu wykonywania pracy poza krajem też odprowadza się składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

Tak wskazał ZUS oddział w Gdańsku w decyzji 235 z 1 czerwca 2016 r. (DI/100000/43/546/2016).

Wniosek o wydanie pisemnej interpretacji złożyła spółka, która prowadzi działalność gospodarczą w Polsce oraz świadczy usługi poza naszymi granicami. Część osób zatrudnionych przez tę firmę pracuje w krajach nienależących do Unii Europejskiej ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z którymi Polska nie podpisała umów o zabezpieczeniu społecznym. Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w tym przypadku musi odprowadzać składki społeczne od przychodu uzyskiwanego przez pracowników poza Polską.

Wskazał, że wysłani pracują w zakresie oddelegowania na podstawie trójstronnych porozumień zawartych przez niego, pracownika oraz zagraniczny podmiot, do którego trafia etatowiec. Oddelegowanie trwa od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Przez czas pracy za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament