Z rozwiązaniem umowy trzeba poczekać do końca urlopu
Nie każda decyzja pracodawcy uzasadnia przerwanie wakacji. Wezwanie po to, żeby wręczyć wypowiedzenie wypoczywającemu, to obejście przepisów ochronnych i działanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Co do zasady urlop wypoczynkowy udzielony pracownikowi przez pracodawcę, a więc taki, co do którego w określonym terminie szef wyraził zgodę, zatrudniony powinien wykorzystać. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy etatowiec w omówionym okresie nie udaje się na wypoczynek albo urlop zostaje przerwany lub skrócony.
Dwa warunki
Wcześniejszy niż planowany termin zakończenia wakacji może wystąpić przy odwołaniu pracownika z urlopu. Kodeks pracy dopuszcza wydanie przez szefa takiej dyspozycji. Pracownik musi się jej podporządkować, gdyż jednym z jego podstawowych obowiązków jest stosowanie się do zgodnych z prawem poleceń przełożonych, które dotyczą pracy.
Aby odwołanie z urlopu nastąpiło zgodnie z prawem, muszą być jednak spełnione dwie przesłanki. Obecność pracownika w pracy ma być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta