Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy zaczynają dbać o swoją przyszłą emeryturę

10 listopada 2016 | Moje pieniądze
źródło: materiały prasowe

Prezes Nationale-Nederlanden PTE ocenia zmiany w systemie emerytalnym i wyniki DFE.

Rz: Polacy zgromadzili na IKE kilka miliardów złotych. To wciąż niewiele. Czy widzi Pan jakąś szansę na zmianę podejścia do trzeciofilarowych produktów emerytalnych?

Grzegorz Chłopek: Zdecydowanie tak. Ostatnie dyskusje na temat wieku emerytalnego, wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych, jak również planowane zmiany dotyczące otwartych funduszy emerytalnych skłaniają Polaków do brania odpowiedzialności za swoją emeryturę. Muszę powiedzieć, że Polacy robią to w sposób bardzo przemyślany, jednak ich pierwszym wyborem nie jest indywidualne konto emerytalne (IKE), ale indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). I jest to działanie zdecydowanie racjonalne.

IKZE daje ulgę podatkową natychmiast, gdyż wpłatę odpisuje się od podstawy opodatkowania, a więc można zyskać nawet 1500 zł. O tym, że jest to produkt bardzo szybko rozwijający się, świadczą statystyki Ministerstwa Finansów i KNF. W 2015 r.liczba osób korzystających z odpisu wpłat na IKZE przekroczyła 100 tys. i była wyższa o 70 proc. w porównaniu z 2014 r. Aktywnych oszczędzających było jeszcze więcej. W 2015 r. pieniądze wpłynęły na blisko 143 tys. rachunków IKZE.

Statystyka dla IKE nie jest już taka korzystna. Liczba osób aktywnie oszczędzających jest dosyć stabilna, waha się w przedziale 260 – 270 tys.

Jestem pewny, że w tym roku padnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament