Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe firmy coraz więcej eksportują

10 listopada 2016 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Notujemy bardzo wysoki przyrost przesyłek lecących do Azji. Dynamika sięga kilkudziesięciu procent. Z Polski wysyłamy głównie innowacyjną elektronikę, kosmetyki i odzież – mówi prezes DHL Express Poland.

Rz: Mówi się, że firmy kurierskie są barometrem koniunktury gospodarczej. Takie firmy jak DHL Express są papierkiem lakmusowym zwłaszcza tej części związanej z handlem zagranicznym.

Tomasz Buraś: Można tak powiedzieć. W ramach spółki DHL Express w Polsce funkcjonują trzy osobne dywizje, które zajmują się odmienną działalnością. Ja odpowiadam za dywizję, która działa w segmencie ekspresowych przesyłek międzynarodowych. Pozostałe dwie dywizje zajmują się frachtem i biznesem krajowym.

To jak jest z tym handlem zagranicznym w Polsce?

Nasza gospodarka była tak skonstruowana, że import i eksport związane były dotąd przede wszystkim z masową produkcją. I zapewne wciąż tak jest, ale zauważamy, że bardzo mocno rośnie znaczenie handlu zagranicznego mniejszych firm. Szczególnie rośnie eksport. Z Polski wyjeżdża coraz więcej towarów wysoko przetworzonych. Powodem wzrostów jest przenoszenie produkcji i dystrybucji do Polski. W naszym kraju licznie powstają kolejne centra dystrybucyjne, które swoim zasięgiem obejmują cały świat. Rośnie też apetyt eksportowy rodzimych firm.

To znaczy?

Przybywa przedsiębiorstw, które potrzebują szybko i sprawnie rozpocząć biznes...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament