Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba będzie więcej wydawać na wojsko

10 listopada 2016 | Świat

Nowy prezydent USA zapowiadał, że od sojuszników z NATO będzie wymagać większych wydatków na armię. Polska już ten postulat realizuje, co może powodować budżetowe napięcia.

Polska jest jednym z krajów UE, które najwięcej wydają na obronność – średnio 1,5 proc. PKB, podczas gdy Niemcy ok. 1,1 proc., a Austria 0,6 proc. PKB. Więcej niż my przeznaczają na armię Wielka Brytania, Francja, Grecja, Estonia i Chorwacja – wynika z danych Eurostatu. W kolejnych latach może być jeszcze więcej, bo w 2015 r. wskaźnik wydatków na obronność podnieśliśmy w Polsce z 1,95 proc. do 2 proc. PKB (z wydatkami na świadczenia emerytalne, czego nie uwzględnia Eurostat). Tym samym może okazać się, że Warszawa, wierny sojusznik USA, stara się spełniać oczekiwania nowego prezydenta elekta Donalda Trumpa z wyprzedzeniem.

Trump podczas kampanii wyborczej podkreślał,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament