Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada pracowników nie zastąpi związku zawodowego

10 listopada 2016 | Praca i ZUS | Maciej Andrzejewski

Rada pracowników jest niezależna od organizacji związkowej i może działać w zakładzie zamiast albo obok związku zawodowego. Czy w tej pierwszej sytuacji rada pracowników może zastąpić załodze organizację związkową? Jakie są wzajemne relacje obu tych form przedstawicielstwa zatrudnionych w tym drugim przypadku?

Kompetencje rady pracowników ograniczają się do pozyskiwania informacji o działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy oraz konsultowania struktury zatrudnienia oraz działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy. Rola tej rady sprowadza się więc do opiniowania poczynań pracodawcy, bez realnego wpływu na podejmowane decyzje. W szczególności rada pracowników nie ma środków nacisku na pracodawcę ani nie może zablokować podejmowanych działań.

Organizacja może więcej

Porównując kompetencje rady pracowników i organizacji związkowych, uprawnienia tych drugich są znacznie dalej idące. Katalog spraw, w których pracodawca musi współdziałać ze związkiem zawodowym, jest szerszy. Sama organizacja zaś dysponuje narzędziami, które mogą skłonić pracodawcę do zmiany niekorzystnej decyzji dla pracowników (np. strajk).

Wreszcie związek zawodowy może aktywnie działać w codziennych sprawach pracowniczych (kary porządkowe, uzgadnianie treści regulaminów wewnętrznych, czuwanie nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy), a nie w sprawach wyjątkowych, jak ma to miejsce w przypadku rady pracowników....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament