Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Załoga musi wiedzieć, kto ma udzielić pierwszej pomocy

10 listopada 2016 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka

Pracodawca musi wyznaczyć osoby mające interweniować w razie, gdy ktoś z zatrudnionych ulegnie wypadkowi przy pracy. Ich wykaz, podobnie jak apteczki, musi się znajdować w widocznym miejscu.

Rolą pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym właściwych warunków w zakresie bezpieczeństwa pracy. Mimo prawidłowej realizacji licznych obowiązków z tym związanych, nie można wykluczyć prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku, w wyniku którego pracownik dozna urazu. Wiąże się to z koniecznością nie tylko przeprowadzenia stosownego postępowania zmierzającego do wyjaśnienia przyczyn zdarzenia, ale też udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy. Pracodawca powinien zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy, w tym wyznaczyć osoby do pełnienia tej roli. W tej kwestii warto się powołać na zapisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, z których wynika konieczność zapewnienia apteczek w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy. Ich obsługę trzeba powierzyć wyznaczonym pracownikom, uprzednio...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament