Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona adekwatna do ryzyka

10 listopada 2016 | Praca i ZUS | Joanna Ostojska-Kołodziej

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie oznacza konieczności użycia wszystkich możliwych środków zabezpieczających etatowca przed niebezpieczeństwem.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 13 września 2016 r. (III PK 146/15).

W sprawie rozpoznanej przez Sąd Najwyższy powódka domagała się zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę doznaną w wyniku zaatakowania jej przez mężczyznę, który następnie ukradł pieniądze z sejfu w punkcie przyjmowania zakładów, w którym pracowała. Napastnik pobił ją i dusił, w wyniku czego doznała obrażeń ciała. Po tych zdarzeniach powódka leczyła się psychologicznie i psychiatrycznie.

W pozwie twierdziła, że pracodawca nie zapewnił jej bezpiecznych warunków pracy, gdyż nie stosował monitoringu, a jej stanowisko pracy nie było oddzielone od klientów szybą, lecz jedynie kontuarem, co naraziło ją na bezpośredni atak złodzieja.

Sądy I i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament