Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat coraz mniej inwestuje

10 listopada 2016 | Ekonomia
Bohdan Wyżnikiewicz
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Bohdan Wyżnikiewicz

Najbardziej do inwestowania zniechęca niepewność, nie tylko w polityce – pisze wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Bohdan Wyżnikiewicz

Apetyt na inwestycje kurczy się nie tylko w Polsce, ale także na całym globie. Dane Banku Światowego pokazują, że z dekady na dekadę maleje średnia światowa stopa inwestycji, czyli relacja globalnych nakładów inwestycyjnych do globalnego PKB. W latach 70. wynosiła ona średnio 26,4 proc., a w okresie 2011–2014 obniżyła się do 24,0 proc.

Spadek globalnej stopy inwestycji wynosił średnio 0,73 pkt proc. z dekady na dekadę od lat 70. do ostatniego dziesięciolecia. Tylko pozornie spadek ten nie jest duży, bowiem dwa istotne czynniki powinny doprowadzić do jej wzrostu.

Po pierwsze, na arenie międzynarodowej pojawiły się dynamiczne gospodarki wschodzące, których rozwój powinien oznaczać także intensywne procesy inwestycyjne. Po drugie, w ostatnim okresie Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne międzynarodowe organizacje gospodarcze zmieniły definicję nakładów inwestycyjnych, rozszerzając ich zakres prowadzący do zwiększenia stopy inwestycji.

Wyjątkowe Chiny i Indie

Tendencja kurczenia się tej stopy jest zjawiskiem, które można dostrzec w większości najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Statystyki ONZ tendencję taką pokazują w trzech częściowo pokrywających się ugrupowaniach krajów: kraje bogate (PKB per capita ponad 12,5 tys. dol.), Unia Europejska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament