Notę korygującą wystawia nabywca
Kupujący ma prawo sprostować zauważone na otrzymanej fakturze pomyłki np. w swoim numerze NIP firmy. W tym celu sporządza i przekazuje sprzedawcy notę korygującą. W ten sposób nie wolno poprawiać nieprawidłowości dotyczących kwot i wartości.
Trudno znaleźć częściej stosowaną w prowadzeniu działalności gospodarczej procedurę podatkową niż wystawienie faktury dokumentującej sprzedaż. W praktyce ta czynność formalna wykonywana jest niemal automatycznie, często przy zastosowaniu wsparcia informatycznego. Mimo to jest obwarowana wieloma regulacjami ustawy o VAT, które stawiają fakturom wymagania w zakresie ich treści i zasad sporządzania. Dlatego często na wystawionym i wprowadzonym do obrotu prawnego dokumencie są ujawniane nieprawidłowości. Konieczne staje się sprostowanie błędu, co jest możliwe wyłącznie na podstawie zasad przewidzianych w ustawie o VAT. Błąd w treści faktury można sprostować za pomocą:
- faktury korygującej albo
- noty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta