Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Notę korygującą wystawia nabywca

10 listopada 2016 | Dobra Firma | Marek Piotrowski
źródło: 123RF

Kupujący ma prawo sprostować zauważone na otrzymanej fakturze pomyłki np. w swoim numerze NIP firmy. W tym celu sporządza i przekazuje sprzedawcy notę korygującą. W ten sposób nie wolno poprawiać nieprawidłowości dotyczących kwot i wartości.

Trudno znaleźć częściej stosowaną w prowadzeniu działalności gospodarczej procedurę podatkową niż wystawienie faktury dokumentującej sprzedaż. W praktyce ta czynność formalna wykonywana jest niemal automatycznie, często przy zastosowaniu wsparcia informatycznego. Mimo to jest obwarowana wieloma regulacjami ustawy o VAT, które stawiają fakturom wymagania w zakresie ich treści i zasad sporządzania. Dlatego często na wystawionym i wprowadzonym do obrotu prawnego dokumencie są ujawniane nieprawidłowości. Konieczne staje się sprostowanie błędu, co jest możliwe wyłącznie na podstawie zasad przewidzianych w ustawie o VAT. Błąd w treści faktury można sprostować za pomocą:

- faktury korygującej albo

- noty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament