Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trump nie musi rozsadzić świata

10 listopada 2016 | Świat | Jędrzej Bielecki
W lutym 2017 r., zaraz po zaprzysiężeniu Trumpa, do Polski dotrze amerykańska brygada.
źródło: MON
W lutym 2017 r., zaraz po zaprzysiężeniu Trumpa, do Polski dotrze amerykańska brygada.

W kampanii miliarder przedstawił przerażający plan polityki zagranicznej. Na ile go wykona?

Najbardziej szokujące było przemówienie z 27 kwietnia, w którym Donald Trump ostrzegł, że Ameryka „nie musi wywiązać się z gwarancji bezpieczeństwa wobec tych krajów NATO, które nie przeznaczają wystarczająco dużo środków na obronę". Uznał wówczas także sojusz za organizację „przestarzałą". W ten sposób podważył podstawowy kanon amerykańskiej dyplomacji od prawie 70 lat.

NATO bezpieczne

To tylko kampanijna retoryka? Wiceszef Rand Corporation Christopher Chivvis ostrzegał „Rz", że nie można nawet wykluczyć, iż jako prezydent Trump wycofa się z planów wzmocnienia flanki wschodniej NATO i wysłania do Polski amerykańskich wojsk. Ale już po ogłoszeniu wyniku wyborów amerykański ambasador w Warszawie Paul W. Jones uspokaja: nie spodziewam się gwałtownych zmian, gdy idzie o politykę USA wobec NATO.

Amerykańska brygada, która ma czasowo stacjonować na terenie Polski, będzie już w Europie, gdy Trump złoży przysięgę 20 stycznia. Ale nie chodzi tylko o kalendarz. W sprawie NATO nowy prezydent w praktyce wcale tak bardzo nie różni się od Baracka Obamy, który w ostatnich latach również coraz mocniej naciskał, aby wszystkie kraje NATO wydały przynajmniej 2 proc. PKB....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament