Nasze oczy starzeją się wraz z nami
Brak dbałości o wzrok może prowadzić do zaburzeń widzenia i depresji – mówi specjalista chorób oczu.
Rzeczpospolita: Siedzę w klimatyzowanym biurze, ósmą godzinę wpatruję się w ekran komputera. Pieką mnie oczy, są zaczerwienione. Mam się przejmować?
dr Anna M. Ambroziak: I tak, i nie. Reagować – tak! Przejmować – bynajmniej! Objawy te świadczą o zaburzeniach powierzchni oka i dotyczą każdego z nas. Szacuje się, że u około 80 proc. pacjentów ma swe podłoże w odparowywaniu filmu łzowego.
Warto przypomnieć, że określenie zaburzenia powierzchni oka jest stosunkowo nową nazwą. Kiedyś mówiliśmy po prostu o zespole suchego oka. U wielu osób suchość nie jest dominującym objawem, a tym samym nie jest najlepszym opisem. Pojawia się natomiast dyskomfort, zaczerwienienie, pieczenie, niestabilne widzenie, u niektórych jest to wręcz nadmierne łzawienie, czyli płaczące suche oko.
Według różnych danych zaburzenia powierzchni oka dotykają od 20 do 40 proc. dorosłych ludzi. To naprawdę tak poważny problem?
To zależy od populacji, płci i wieku i dotyczy według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta