Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wcześniejsze wystawienie faktury komplikuje rozliczenia

10 listopada 2016 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Jeżeli w dniu wysyłki towaru zbywca nie jest w stanie określić daty dostawy, to nie ma obowiązku wykazania jej na fakturze. Wystarczy wtedy umieścić na niej tylko datę wystawienia dokumentu.

Firma sprzedaje część towarów wysyłkowo. Jaką datę sprzedaży należy wskazać na fakturze wystawianej, przykładowo, 31 października, jeżeli data wysyłki towarów (tj. przekazania ich firmie kurierskiej) to 4 listopada, natomiast data otrzymania zapłaty – 5 listopada? Kiedy w takim przypadku powstaje obowiązek podatkowy w VAT? – pyta czytelniczka.

Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów powstaje, co do zasady, z chwilą dostawy towarów (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), a więc z chwilą przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (zob. art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

W związku z takim brzmieniem przepisów istnieją wątpliwości kiedy dochodzi do dostawy towarów, jeżeli towar jest do nabywcy wysyłany za pośrednictwem zewnętrznego przewoźnika.

Dzień wydania towaru nabywcy...

W mojej ocenie w takich przypadkach do dostawy towarów dochodzi z chwilą faktycznego zrealizowania dostawy, tj. przejścia na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Uważam przy tym, że jeżeli strony nie ustalą kiedy dochodzi do przejścia na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament