Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy dowód wewnętrzny jest podstawą wprowadzenia wydatków do księgi

10 listopada 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik
Wzór – dowód wewnętrzny
źródło: Rzeczpospolita
Wzór – dowód wewnętrzny

Jeśli podatnik nie dostał od sprzedawcy faktury VAT lub rachunku, to może wystawić dokument, który potwierdzi zakupy na potrzeby firmy, ale tylko w zakresie dopuszczonym przepisami.

Regina Drabik

Czy mogę wystawić dokument wewnętrzny, jeśli kupiłem towary od osób, które nie prowadzą działalności (stoją przy drogach i sprzedają np. owoce lasu lub grzyby). Kupując te produkty po cenie niższej niż w sklepie, wykorzystuję je w swojej działalności gospodarczej. W dowodzie wewnętrznym wystawionym na potwierdzenie takiego zakupu wskazałbym kiedy, od kogo, co i za ile kupiłem. Czy tak wystawiony dokument mogę wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Sezon różnych owoców leśnych i innych naturalnych produktów to czas zakupów przedsiębiorców, którzy chcą kupić świeży produkt po niskiej cenie od ulicznych sprzedawców (zbieraczy), którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Podatnik, który rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może zrobić zakupy określonych produktów od osoby, która nie wystawi mu żadnego rachunku na jego potwierdzenie. Należy jednak pamiętać, że musi to być produkt wskazany przez ustawodawcę, a podatnik – nabywca ma określone obowiązki związane z taką transakcją zakupu od osoby trzeciej.

Podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów są faktury vat i rachunki. Jednak przedsiębiorca nie zawsze ma możliwość ich uzyskania w celu udokumentowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10596

Wydanie: 10596

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament