Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żurek fiction

17 października 2017 | Rzecz o prawie | Jakub M. Iwaniec

Nie sposób nie zauważyć aktywności rzecznika KRS.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa tym razem odniósł się do kampanii takjakbylo.pl, dotyczącej kondycji sądownictwa. Część spostrzeżeń jest trafna, część zaś to slogany, które można śmiało zaliczyć do gatunku Żurek fiction. To rodzaj publicystycznej interakcji między pejzażem i malarzem w czasie jego kontemplacji, w której przemieszane są elementy rzeczywiste (zasadnie piętnujące to, co należy) ze składnikami wyobrażonymi w głowie autora, których celowo w obrazie nie umieścił, oraz z elementami fobicznymi, które nosi w sobie. Wyszedł dość zgrabny piarowo tekst, którego wymowa nie napawa jednak optymizmem.

Modne słowo „niekonstytucyjne"

Rzecznik KRS, odwołując się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (K 11/93, K 12/03), pisze o wzmocnieniu pozycji ministra sprawiedliwości, który „teraz będzie dowolnie powoływał prezesów sądów". Twierdzi, że nowa ustawa daje możliwości przeprowadzenia czystki wśród sędziów funkcyjnych. Gani też (i słusznie) sugestię, że zwierzchnicy sędziów są skorumpowani. Z każdym przekłamaniem należy walczyć, nie godząc się na bezpodstawne szkalowanie sędziów. W powyższych argumentach jest jednak trochę nieporozumienia, bo warto zapytać, dlaczego KRS, mając stosowne instrumenty, nie wniosła dotychczas o zbadanie zgodności tzw. nowelizacji prezesowskiej usp z konstytucją? Odnosi się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament