Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędne świadectwo trzeba poprawić

17 października 2017 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Sprostowanie wadliwego świadectwa pracy to obowiązek, a nie dobra wola pracodawcy. Jeśli bezzasadnie odmówi, może ponieść odpowiedzialność nie tylko na podstawie przepisów prawa pracy, ale i prawa cywilnego.

Ryszard Sadlik

Świadectwo pracy to podstawowy dokument zawierający informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych w kolejnych miejscach zatrudnienia oraz uzyskania innych świadczeń. Dlatego każdy pracodawca ma ustawowy obowiązek ich wystawiania.

Zasady wydawania i prostowania świadectw pracy określają przepisy kodeksu pracy oraz rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki socjalnej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (DzU z 2016 r., poz. 2292). Rozporządzenie to określa także wymaganą treść tego dokumentu oraz jego wzór.

Wniosek do pracodawcy

Kodeks pracy przewiduje stosowny tryb prostowania świadectwa pracy, inicjowany na wniosek pracownika. Pracodawca powinien je sprostować w każdym przypadku, gdy świadectwo zawiera dane niezgodne ze stanem faktycznym. Jeśli tego nie zrobi, pracownik może dochodzić sprostowania na drodze sądowej.

Etatowiec może więc doprowadzić do sprostowania świadectwa pracy przez sądem pracy, pozywając byłego pracodawcę. Jednak zanim zwróci się z takim żądaniem do sądu, powinien wyczerpać postępowanie przedsądowe – tj. zwrócić się do byłego pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania błędnego dokumentu (art. 97 § 21 k.p.).

Taki wniosek nie musi mieć formy pisemnej. Wystarczy także ustne zgłoszenie pracodawcy żądania sprostowania świadectwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament