Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasadą jest, że organ załatwia sprawę jedną decyzją

17 października 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Aby można było wydać decyzję częściową, sprawa musi być podzielna. Zaskarżyć część decyzji można tylko wtedy, gdy zawarto w niej kilka samodzielnych rozstrzygnięć.

- Strona uzyskała zezwolenie na usunięcie drzewa. W decyzji tej wójt określił także wysokość opłaty za jego usunięcie. Strona potraktowała to zezwolenie oraz rozstrzygnięcie o opłacie jako dwie niezależne decyzje i odwołała się tylko od rozstrzygnięcia o wysokości opłaty. Czy, nie czekając na rozstrzygnięcie tej kwestii przez organ odwoławczy, strona może wyciąć drzewo, którego dotyczy zezwolenie?

Nie. Zgodnie z art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że organ załatwia sprawę przez wydanie decyzji. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji. W orzecznictwie podkreśla się, że zasadą powinno być rozpatrzenie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament