Zasadą jest, że organ załatwia sprawę jedną decyzją
Aby można było wydać decyzję częściową, sprawa musi być podzielna. Zaskarżyć część decyzji można tylko wtedy, gdy zawarto w niej kilka samodzielnych rozstrzygnięć.
- Strona uzyskała zezwolenie na usunięcie drzewa. W decyzji tej wójt określił także wysokość opłaty za jego usunięcie. Strona potraktowała to zezwolenie oraz rozstrzygnięcie o opłacie jako dwie niezależne decyzje i odwołała się tylko od rozstrzygnięcia o wysokości opłaty. Czy, nie czekając na rozstrzygnięcie tej kwestii przez organ odwoławczy, strona może wyciąć drzewo, którego dotyczy zezwolenie?
Nie. Zgodnie z art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że organ załatwia sprawę przez wydanie decyzji. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji. W orzecznictwie podkreśla się, że zasadą powinno być rozpatrzenie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta