Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upoważnienie do zaciągnięcia kredytu w odrębnej uchwale jest niedopuszczalne

17 października 2017 | Administracja | Marcin Nagórek

Suma zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz zobowiązań z wyemitowanych papierów wartościowych nie może przekroczyć kwoty określonej w uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego.

- Rada gminy zamierza podjąć uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego dla zapewnienia płynności finansowej i upoważnić w niej do tego wójta. W uchwale budżetowej nie ma dodatkowych zapisów m.in. dotyczących tego upoważnienia. Czy takie działanie może zostać podważone przez regionalną izbę obrachunkową?

Tak. Wynika to z następujących okoliczności.

Po pierwsze, zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. d ustawy o samorządzie gminnym, do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych zaciąganych przez wójta w roku budżetowym. Z kolei, z art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych wynika, że jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament